Warto wiedzieć

Strzelectwo długodystansowe - co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz?

Aby rozpocząć przygodę ze strzelectwem długodystansowym, należy najpierw określić swoje oczekiwania i ustalić kilka podstawowych priorytetów. Niestety, podobnie jak w innych sportach, nie ma uniwersalnej reguły. Pamiętaj, że nie nauczysz się strzelać w zawodach, jeśli nie będziesz w nich uczestniczył. To świetna okazja do poznania innych strzelców, ich sprzętu i wymiany doświadczeń. Możesz nauczyć się więcej i lepiej od swoich kolegów, którzy są zaawansowani w strzelaniu. Podstawowa broń - karabin z lufą typu varmint jest ogólnie uważany za najbardziej podstawową broń w strzelectwie długodystansowym. Musi mieć co najmniej 20 mm grubości i być odporny termicznie na 10 szybkich strzałów z najlepszą powtarzalnością. 

Warto również wspomnieć, że cieńsza lufa może być również używana do celnego strzelania. W takim przypadku oddasz tylko trzy precyzyjne strzały, a nie dziesięć. Z dobrze dobraną amunicją fabryczną dawał grupę CTC (mierzoną od środka do środka śrutu) trzech strzałów z 10 mm na 100 metrów. Odrzut był zwykle zauważalny przy czwartym lub piątym strzale. Lufa robiła się gorętsza i bardziej wibrowała. Ciężko jest oszukać prawa fizyki.

Długość lufy - jaką wybrać do strzelectwa długodystansowego?

Istnieją dwie cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lufy. Strzelec długodystansowy będzie chciał, aby lufa była jak najdłuższa, ponieważ właściwości balistyczne są lepsze dzięki większej prędkości i energii. Krótsza lufa jest bardziej sztywna, co ułatwia wybór odpowiedniej amunicji. Dłuższa lufa pozwala również pociskowi pozostać w celu przez dłuższy czas, co może sprawić, że błędy w składzie lub technice będą bardziej widoczne.

Strzelectwo długodystansowe - jak zacząć?

Zaleca się zakup broni, która używa amunicji.308 Winchester. Może to być nawet słabszy nabój, taki jak.223 Remington, jeśli strzelec ma tylko 300 m zasięgu i rywalizuje głównie z tej odległości.

Przyjaciel zawsze powie komuś, kto rozważa zakup karabinu: Nie kupuj.308 Winchester, ale zamiast tego broń, która używa amunicji 6,5 mmx55, ponieważ ma lepszą balistykę. Zasadniczo jest to częściowo prawda, ale nie do końca. Jeśli kupimy karabin, który używa naboju.308 Winchester, możemy konkurować w głównych zawodach tylko ze strzelcami, którzy używają tego naboju lub.223 Remington. Jeśli jednak kupimy karabin wykorzystujący amunicję 6,5 mmx55, natychmiast zostaniemy umieszczeni w kategorii Open. Będziemy wtedy konkurować z nabojami i konstrukcjami, które są lepsze.

Niższa cena karabinu, akcesoriów i nabojów jest głównym powodem zakupu karabinu wykorzystującego amunicję.308 Winchester. Gdy strzelec nie jest pewien, czy strzelanie na dalekie dystanse jest dla niego, najlepiej na początku zainwestować mniej pieniędzy. Gdy już nabierze wprawy, może przejść do klasy otwartej, gdy zdobędzie więcej wiedzy i umiejętności.