Warto wiedzieć

Strzelectwo dynamiczne, czyli co to jest trening IPSC

Strzelectwo to dyscyplina, która ma wiele odmian. Olimpijskie zawody pistoletowe i karabinowe, odmiany broni pneumatycznej po skeet i trap. Strzelectwo praktyczne to niszowa kategoria, znana również jako strzelectwo dynamiczne lub praktyczne. Czym jest trening IPSC, czym jest strzelectwo dynamiczne i jak zacząć przygodę ze strzelectwem praktycznym?

Czym jest strzelectwo dynamiczne?

Każdy, kto choć raz widział klasyczne zawody strzeleckie, wie, że sport ten jest, delikatnie mówiąc, statyczny. Zawodnicy podchodzą do trybun i przyjmują określoną pozycję przed oddaniem strzału. Nawet najbardziej "ziarniste" z igrzysk olimpijskich, skeet i trap, zakładają, że zawodnik stoi w miejscu. Z drugiej strony, strzelanie dynamiczne jest tego przeciwieństwem. Zmusza sportowców do dokładnego strzelania, pracy pod presją i płynnego poruszania się. Sport ten nie bez powodu nazywany jest strzelectwem praktycznym. Sport ten stawia zawodników przed rzeczywistymi problemami i daje im swobodę w ich rozwiązywaniu zgodnie z zasadami. Konkurencje są podzielone według rodzaju broni: pistolet, PCC (Pistol Centre Carabine lub karabinki wykorzystujące amunicję pistoletową) i strzelba.

Czym jest trening IPSC?

IPSC to skrót od International Practical Shooting Confederation (Międzynarodowa Konfederacja Strzelectwa Praktycznego). Organ ten reguluje ten sport i zrzesza wszystkie krajowe oddziały. Międzynarodowa Konfederacja Strzelectwa Praktycznego, założona w 1976 roku, była pierwszą organizacją kładącą nacisk na praktyczne aspekty treningu. Inspiracją było szkolenie agentów FBI, którzy doskonale strzelali w ruchu i zza osłony. Korzysta na tym zarówno organizacja, jak i zawody strzeleckie. W zawodach IPSC używa się amunicji 9 mm Para lub większej. Nie będziemy zatem używać bardziej powszechnego kalibru.22 LR, który ma mniejszy odrzut. Uczestnicy są odpowiedzialni za radzenie sobie z zaciętą lub nieprawidłowo działającą bronią palną. Te aspekty nadają strzelectwu aspekt praktyczny.

Strzelectwo dynamiczne - jak zacząć?

Strzelectwo dynamiczne to aktywność, która z roku na rok zyskuje w Polsce na popularności. Ta forma treningu nie jest tak łatwa, jak pływanie czy kravmaga. Trzeba wybrać strzelnicę z torem do strzelania dynamicznego. Ważne jest, aby wybrać instruktora, który zna się nie tylko na strzelaniu klasycznym, ale również praktycznym. W przyszłości trzeba będzie pomyśleć o pozwoleniu na broń. Na razie możesz skorzystać ze sprzętu, który oferuje klub sportowy lub strzelnica. Nie zapomnij o niezbędnym wyposażeniu, takim jak ochronniki słuchu, kabura i gogle strzeleckie lub rękawice taktyczne, a nawet pas na amunicję. Amunicja jest ostatnią rzeczą, o którą powinieneś się martwić. Podczas każdej sesji treningowej będziesz zużywał setki nabojów. Bariera wejścia może wydawać się wysoka, ale w rzeczywistości sport ten jest otwarty dla amatorów, entuzjastów wojskowych i entuzjastów strzelectwa.