Patent strzelecki

Jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę?

Polacy pokochali strzelanie. Wizyty na strzelnicach stają się coraz popularniejsze. W tego typu aktywnościach oraz częściej biorą udział całe rodziny, nie brak też osób zainteresowanych poważniejszym zajęciem się sportami strzeleckimi. O czym trzeba pamiętać, jeśli wybieramy się na strzelnicę?

Strzelanie tylko dla trzeźwych
Na strzelnicę wpuszczane są jedynie osoby całkowicie trzeźwe. Jakiekolwiek spożywanie wcześniej alkoholu wyklucza możliwość korzystania z tego typu obiektów. Wykluczane są też osoby będące pod wpływem innych substancji odurzających czy leków psychotropowych. Warto też kierować się zdrowym rozsądkiem i zrezygnować z wypadu na strzelnicę w razie jakiejkolwiek niedyspozycji, na przykład silnego zmęczenia czy podczas kuracji lekami, które mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację. Jest to kwestią bezpieczeństwa, a to powinno być podczas pobytu na strzelnicy najważniejsze.

Co zabrać na strzelnicę?
Żeby skorzystać z usług strzelnicy trzeba posiadać ze sobą dokument tożsamości. Numer dokumentu musi zostać wpisany do specjalnej książki.

W przypadku osób niepełnoletnich wszystko zależy od regulaminu konkretnego obiektu. Coraz częściej jednak strzelnice dopuszczają osoby niepełnoletnie. Niekiedy wystarczy pisemna zgoda opiekuna prawnego na udział w zajęciach strzeleckich, na części strzelnic rodzic musi być obecny na miejscu.

Jak się ubrać na strzelnicę?
Na strzelnicy nie obowiązuje żaden konkretny strój. Należy kierować się rozsądkiem i pamiętać o tym, że ubranie powinno być wygodne, nie krępować ruchów a także być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Najlepiej sprawdza się strój warstwowy. Wówczas możemy być cieplej ubrani podczas instruktażu i części teoretycznej, która zajmuje sporo czasu, szczególnie u osób początkujących. Na czas samego strzelania można jedną warstwę zdjąć. W chłodne dni warto pamiętać o cienkich i wygodnych rękawiczkach.

Latem strój należy dobrać tak, by nie było za gorąco, ale by zasłonić ciało przed gorącymi łuskami. Ubranie powinno więc osłaniać tułów i ramiona. Z tego samego powodu lepiej też nawet w upalne dni zakładać kryte obuwie. Jeśli jest naprawdę gorąco, można na strzelnicę przyjść w sandałach, ale zabierając ze sobą kryte obuwie na przebranie. Panie powinny pamiętać o tym, żeby nie zakładać wydekoltowanych koszulek, bo oparzenie łuską wpadającą za ubranie jest bardzo bolesne, a odruchowe gwałtowne ruchy, które temu towarzyszą mogą spowodować niebezpieczną sytuację.

Wyposażenie ochronne strzelca
Na strzelnicy należy chronić wzrok i słuch. Głośne dźwięki wystrzałów znacząco przekraczają poziom hałasu, jaki możemy znieść bez szwanku dla naszych uszu. Dlatego podczas pobytu na strzelnicy nosi się stopery lub słuchawki wygłuszając – tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji, większość osób wybiera jednak słuchawki. Nie musi to być sprzęt profesjonalny, na początek wystarczą zwykle słuchawki wygłuszające, jakie kupimy w każdym supermarkecie budowlanym. Osoby bardziej zaawansowane inwestują często w słuchawki z mikrofonem, które wytłumiają głośne dźwięki, ale przepuszczaj ciche, co pozwala rozmawiać, jednocześnie chroniąc się przed głośnymi wystrzałami.

Warto też nosić okulary ochronne. Te również możemy zakupić w sklepach budowlanych. Przed udaniem się na strzelnicę dobrze też sprawdzić, czy sprzęt ochronny dostępny jest nam miejscu, czy trzeba o to wyposażenie zadbać samodzielnie.