Informacje na temat strzelania na sucho można znaleźć na strzelnicy. Jest to trening, który jak sama nazwa wskazuje, nie polega na strzelaniu. Warto przyjrzeć się specyfice treningu bezstrzałowego z pistoletu i temu, jak jest on wykorzystywany w różnych sytuacjach.
Kto powinien skorzystać z treningu bezstrzałowego i dlaczego jest on ważny?
Trening bezstrzałowy jest dozwolony dla osób początkujących. Doświadczeni instruktorzy mogą zaoferować trening bezstrzałowy, jeśli dopiero zaczynasz w strzelectwie sportowym. Jest to świetny sposób na naukę strzelania. Pozwala to zrozumieć szczegóły strzelania, trajektorię pocisku i niebezpieczeństwa związane z używaniem broni palnej. Sesja treningowa bez strzelania przygotuje Cię do prawidłowego strzelania. Właściwe przygotowanie jest ważne nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla skuteczności.
Specyfika treningu niestrzałowego
Trening na sucho obejmuje różnorodne ćwiczenia techniczne. Trening obejmuje użycie broni, ale nie jest ona wyposażona w amunicję. Dobrze odwzorowana atrapa może być wykorzystana jako alternatywa dla prawdziwej broni. Osoby początkujące dzięki serii nauczą się umiejętności i nawyków niezbędnych do skutecznego strzelania. Osoby, które od jakiegoś czasu strzelają na strzelnicy, ale wciąż mają problemy z dobrym strzelaniem, również mogą skorzystać z treningu bezstrzałowego z pistoletu.
Strzelanie na sucho nie obejmuje jedynie wiedzy teoretycznej. Polega on również na tworzeniu tzw. pamięci mięśniowej. Termin ten odnosi się do różnorodnych powtarzających się ruchów, które nasz mózg tworzy podczas prawidłowego strzelania. Ten rodzaj treningu jest podobny do treningu lekkoatletów czy piłkarzy, którzy osiągają wysoki poziom efektywności i powtarzalności poprzez powtórzenia tego samego zagrania. Pamięć mięśniowa jest również doskonałym narzędziem przyspieszającym regenerację po ćwiczeniach i pozwalającym nam na powrót do strzelania po dłuższej przerwie.
Praca nad spustami i ćwiczenia statyczne
Do treningu na sucho zaliczyć można: pracę ze spustem i ćwiczenia statyczne. Pierwsze z nich polegają na ustawieniu się w odległości około 20-25m od celu, a następnie wykonaniu podstawowych czynności przygotowujących do strzału. Ważne jest, aby zlecać je w odpowiedniej kolejności. Ważna jest również precyzja. Strzelec musi być w stanie utrzymać broń przez co najmniej 30 sekund. Ćwiczenia statyczne wykonuje się w seriach. Powolna praca na spuście polega na tym, że celuje się w odległy cel i oddaje próbne strzały na sucho. Zajmuje to około 20 strzałów na rękę. To pomaga w kształtowaniu dobrych nawyków i pamięci mięśniowej.
Jakie czynniki wpływają na skuteczność treningu strzeleckiego bez strzałów?
Bezpośrednio na skuteczność treningu np. strzelania na sucho z wiatrówki wpływa to, jak bardzo jest on profesjonalny i wysokiej jakości. Klub strzelecki to świetny wybór, jeśli zależy uczestnikowi na rzetelnej ofercie. Instruktorzy są doświadczeni i zadbają o wszystkie szczegóły ćwiczeń. Do ćwiczenia strzelania na sucho potrzebna będzie broń i strzelnica, ale potrzebne będą też dodatkowe akcesoria np:
- tarcza,
- kabury,
- pasy nośne,
- timery lub stopery.
Każda próba powinna poprawić efektywność strzelca. Jest to mierzone przez czas potrzebny do ukończenia każdej czynności. Ważne jest, aby przejrzeć opinie klientów o profesjonalizmie i historii marki, zanim wybierze się zakres do strzelania sportowego. Najważniejsze jest, aby przeprowadzić prawidłowy trening na sucho.