Czy jesteś gotowy do zakupu swojego pierwszego pistoletu i czy otrzymałeś już swoje pozwolenie na broń? Możesz legalnie nosić broń w Polsce niezależnie od tego, jakie pozwolenie nabyłeś. W tym artykule omówiono, kto może nosić broń i w jakich sytuacjach wolno jej używać, korzystając z ustawy o broni i amunicji oraz przepisów.
Prawo i noszenie broni
Czy noszenie i noszenie broni to, to samo? Co stanowi noszenie broni zgodnie z prawem? Najpierw wyjaśnijmy prawo dotyczące noszenia broni palnej. Osoba, która posiada odpowiednie pozwolenie, może nosić broń zgodnie z art. 10 ust. 9 na mocy ustawy o broni i amunicji.
Art.10., par.9. Art.10., par. 9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.
W związku z tym rozpatrujemy tylko noszenie broni, gdy jest ona załadowana. Nie odnosimy się do legalnego noszenia broni niezaładowanej. Jaka jest definicja broni rozładowanej? To niestety nie jest jasne w ustawie o broni i amunicji.
W przypadku rewolwerów broń załadowana oznacza, że naboje znajdują się w komorze bębna. Broń niezaładowana odnosi się do braku amunicji w bębnie.
Kto może nosić broń?
Zastanawiasz się, czy masz prawo do przenoszenia broni sportowej? Pozwolenie, które posiadasz na noszenie broni palnej, określi, czy jest ono dozwolone. Poniżej znajduje się informacja, która mówi, kiedy można nosić załadowaną broń, a kiedy musi być ona rozładowana.
- Możesz legalnie nosić broń sportową na co dzień, treningu, ochrony lub ochrony osobistej.
- Broń kolekcjonerska i pamiątkowa - Artykuł 10., paragraf 8 mówi, że nie możesz nosić broni palnej zakupionej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych. Musisz ubiegać się o pozwolenie na przewożenie broni w samochodzie, uzyskując pozwolenie od organu policji.
Ust. 8. Art. 10. Art. 10., ust. 8. Łącząc informacje, zawarte w art. 10., par. Ust. 8. i art. 10. 9. Pozwolenie wydane w celach kolekcjonerskich lub pamiątkowych nie pozwala na noszenie załadowanej broni. Można jednak nosić broń w Polsce, jeśli nie jest załadowana.
Transport broni i amunicji w środkach transportu publicznego Rozporządzenie Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2000 r. regulujące przewóz broni i amunicji środkami transportu publicznego nakłada dodatkowe ograniczenia na broń palną.
Rozporządzenie to stanowi, że transport broni w Polsce, może być tylko w stanie rozładowanym podczas korzystania z transportu publicznego. Wyłączona jest broń przeznaczona do ochrony osobistej, ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia. W tym przypadku można transportować broń załadowaną, ale nie naboje. Broń ta powinna być również zabezpieczona.
Jak można nosić broń?
Broń palna powinna być ukryta w jak najbardziej dyskretnej kaburze lub futerale. Broń krótka wymaga kabury lub futerału jak najbliżej ciała, a najlepiej z okryciem wierzchnim. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 VIII 2014 r. w sprawie przechowywania, przewożenia oraz ewidencjonowania broni lub amunicji mówi, że noszenie broni palnej można w kaburach i futerałach. Broń palna do ochrony osobistej powinna być ukryta w kaburze umieszczonej blisko ciała. Broń palną, która nie jest przeznaczona do ochrony osobistej, należy w miarę możliwości transportować zgodnie z ust. 2. Broń palną do celów łowieckich w obrębie obwodów łowieckich należy nosić zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1226 ze zm.3).