Strzelanie jest coraz popularniejszym sportem. Dużym zainteresowaniem cieszy się też oferta strzelania rekreacyjnego po okiem instruktora, którą w swojej ofercie ma coraz więcej strzelnic. Oznacza to jednak, że na strzelnicach pojawia się coraz więcej osób, które nie znają zasad panujących na tego typu obiektach. A postępowanie niezgodnie z nimi może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
O czym należy pamiętać, gdy wybieramy się na strzelnicę?
Od chwili wejścia na teren strzelnicy do momentu opuszczenia go bezwzględnie obowiązuje nas regulamin obiektu. Na większości strzelnic jest on identyczny, stosuje się tzw. wzorcowy dokument przygotowany w ministerstwie. Szczególnie osoby początkujące powinny się z nim jednak dokładnie zapoznać. Nawet jeśli niektóre zapisy wydają nam się zbyt restrykcyjne, jakakolwiek próba obejścia ich może skutkować natychmiastowym nakazem opuszczenia strzelnicy. A przede wszystkim narażać nas i inne osoby na niebezpieczeństwo.
Czy jest coś ważniejszego od regulaminu? Tak! Jest to słowo instruktora prowadzącego strzelanie. Na strzelnicy to instruktor decyduje niemal o wszystkim. To na jego komendę można podejść do stanowiska strzeleckiego, on wydaje polecenie naładowania broni oraz oddania strzału. Jeśli nakazuje przerwanie strzelania – bezwzględnie należy to zrobić, niezależnie od tego, czy sami uważamy, że sytuacja jest absolutnie bezpieczna.
Do instruktora należy się też zgłaszać z każdym pytaniem, problemem czy wątpliwością. Absolutnie nie należy samemu próbować np. naprawiać awarii broni. Jeśli nie mamy pewności, że dobrze zrozumieliśmy wszystkie instrukcje, lepiej zadać o jedno pytanie za dużo, niż zaryzykować i zrobić coś źle. Do instruktora należy też zgłosić każdą zaobserwowaną nietypową sytuację. Tu także obowiązuje zasada, że nadmiar ostrożności nie zaszkodzi, za to jej brak może być tragiczny w skutkach.
Warto pamiętać, że strzelectwo jest sportem bardzo bezpiecznym, jednak pod warunkiem, że przestrzega się obowiązujących zasad. Większość wypadków na strzelnicach, o których możemy dowiedzieć się z mediów, to właśnie efekty działania niezgodnie z regulaminem, przede wszystkim w kwestii postępowania z bronią.
Główne zasady bezpieczeństwa na strzelnicy
Najważniejszą zasadą w postępowaniu z bronią palną jest przyjęcie założenia, że zawsze jest ona naładowana. To właśnie dlatego nigdy nie wolno kierować jej w stronę innej osoby, zwierzęcia czy obiektu, a także wymierzać w siebie – ostatnio tego typu pomysły wiążą się zwykle z pozowaniem do zdjęć. Oczywiście wiadomo, że nienaładowana broń nie wypali, ale chodzi o wyrobienie w sobie nawyku, że tego typu rzeczy nie wolno robić.
Przenosząc broń należy mieć ją zawsze w kaburze lub odpowiednim opakowaniu. Broń wolno wyjąć dopiero na stanowisku strzeleckim. Obowiązuje też zasada, że lufa zawsze musi być skierowana w miejsce bezpieczne – niezależnie od tego, czy właśnie celujemy czy też broń leży np. na stoliku. Za miejsce bezpieczne uważa się tarczę strzelniczą, kulochwyt lub inny punkt wskazany przez instruktora.
Kiedy broń zostanie już załadowana (co następuje wyłącznie na komendę instruktora), nie wolno wykonywać nią żadnych nietypowych ruchów, np. w celu poprawienia słuchawek czy okularów ochronnych albo elementu garderoby. Może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.
Celując, trzeba pamiętać, że palec powinien znajdować się poza językiem spustowym i należy go tak ułożyć, by nie miał szans ześlizgnąć się. Palec umieszczamy na spuście dopiero w momencie, gdy jesteśmy zdecydowani na oddanie strzału.
Patent strzelecki
Na topie
-
Strzelnica - dobry pomysł na biznes
Jeszcze niedawno był to sport niszowy, zajmowali się tym nieliczni...
Na strzelnicy -
Imprezy z bronią – nowy trend w teambuildingu
Teambiulding czyli budowanie zespołu poprzez różnego typu...
Imprezy z bronią -
Co trzeba wiedzieć przed wizytą na strzelnicy?
Strzelanie stało się modne. Nie tylko rośnie liczba osób...
Na strzelnicy
Ostatnie wpisy
-
Imprezy z bronią
Urodziny na strzelnicy - jak zaplanować imprezę urodzinową?
Strzelectwo stało się popularnym sportem. Wzrosła liczba Polaków...
-
Warto wiedzieć
Strzelectwo długodystansowe - co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz?
Aby rozpocząć przygodę ze strzelectwem długodystansowym, należy...
-
Warto wiedzieć
Voucher na strzelnicę jako prezent
Nie jest łatwo znaleźć wyjątkowy i ciekawy prezent. Jednak przy...
Zobacz
Strzelectwo dla każdego, czyli co to jest patent strzelecki
Strzelectwo to ekscytujący sport, który zna każdy, kto odwiedził strzelnicę. Aby w pełni cieszyć się sportem strzeleckim, należy spełnić kilka...
Kursy strzelania z broni palnej, jak zacząć?
Wraz ze wzrostem zainteresowania bronią na przestrzeni lat, rośnie popularność kursów strzelania z broni palnej. Polacy są zauroczeni strzelaniem. Chętnie...
Czyszczenie broni czarnoprochowej - jak tego dokonać?
Czyszczenie broni palnej Wielu kolekcjonerów broni zastanawia się, jakie są najlepsze preparaty do czyszczenia broni. Jest to szczególnie ważne dla tych...