Na strzelnicy

Co trzeba wiedzieć przed wizytą na strzelnicy?

Strzelanie stało się modne. Nie tylko rośnie liczba osób zajmujących się sportami strzeleckimi na poziomie zawodniczym, ale też liczba amatorów, którzy chętnie poznają choćby podstawy posługiwania się bronią. A do tego nie trzeba chodzić na specjalistyczne kursy, zapisywać się do żadnych stowarzyszeń czy organizacji. Większość strzelnic w kraju ma w swojej ofercie tzw. strzelanie rekreacyjne, które jest znakomitą rozrywką dla każdego – także dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z bronią palną. Często można też wykupić pakiet strzelecki w formie bonu prezentowego. To znakomity pomysł na oryginalny prezent, który zagwarantuje obdarowanemu niezapomniane emocje.

Co trzeba wiedzieć prze pójściem pierwszy raz na strzelnicę? Czego się spodziewać i czy na pewno ta zabawa jest bezpieczna?
Zacznijmy od rozwiania tych ostatnich wątpliwości. Strzelectwo jest sportem bezpiecznym. Rzecz jasna wypadki się zdarzają, jednak są one zawsze efektem nieostrożności i nieprzestrzegania obowiązujących zasad. W przypadku strzelania rekreacyjnego zawsze obecny jest na miejscu instruktor, który nie tylko uczy, ale też nadzoruje strzelających, dbając o ich bezpieczeństwo.

Jak wybrać dobrą strzelnicę?
Choć strzelnicę może otworzyć każdy, bo właściciel nie musi mieć żadnych specjalnych uprawnień, obiekt musi spełniać określone wymogi, by został dopuszczony do użytku. Dlatego wybierając się na strzelnicę możesz mieć pewność, że zadbano tu o zasady bezpieczeństwa. Pozostaje tylko sprawdzić, czy oferta tego obiektu Ci odpowiada. Strzelnice różnią się wielkością, rodzajami stanowisk strzeleckich oraz rodzajami dostępnej broni. Warto też przed pójściem poczytać opinie o instruktorach. Cierpliwy instruktor, który jest pasjonatem strzelectwa sprawi, że wizyta na strzelnicy będzie z pewnością udana.

Jak się ubrać na strzelnicę i co zabrać?
Na strzelnicę nie jest potrzebny żaden specjalny strój. Choć są miłośnicy militarnego sznytu, wystarczy zwyczajne, sportowe ubranie. Ważne, żeby było wygodne i nie krępowało ruchów. Najważniejsze są buty – płaskie i zapewniające stabilizację. Większość strzelców dba też o to, by strój zakrywał ramiona – to ochrona przed ewentualnym zetknięciem z rozgrzanymi łuskami.

Warto też sprawdzić przed pójściem na strzelnicę, czy w ramach wykupionego pakietu mamy zapewnione okulary ochronne i słuchawki wygłuszające. Obecnie jest to już standardem, jeśli jednak nie byłoby ich w ofercie, należy o te środki ochronne zadbać samemu. Zamiast słuchawek strzeleckich można też użyć stoperów.

Koniecznie trzeba też mieć przy sobie dokument tożsamości. Są miejsca, w których mogą strzelać wyłącznie osoby pełnoletnie i jest to skrupulatnie sprawdzane. Na części strzelnic młodzież też może brać udział w strzelaniu, jednak wyłącznie w obecności opiekuna prawnego. Niekiedy wystarcza tylko jego zgoda wyrażona na piśmie.

Jak zachowywać się na strzelnicy?
Każdy, kto wykupuje pakiet strzelecki, czy to jako amator, czy osoba regularnie trenująca zobowiązuje się do bezwzględnego przestrzegania obowiązującego regulaminu. W przypadku złamania któregoś z punktów należy się spodziewać przerwania strzelania i nakazu opuszczenia obiektu, bez zwrotu pieniędzy za niewykorzystane strzały. Jakie zasady są najważniejsze? Głowna brzmi: instruktor ma zawsze rację. Dlatego należy w każdej sytuacji stosować się do jego poleceń. To instruktor decyduje, kiedy rozpoczyna się strzelanie i daje sygnał, by wziąć broń do ręki. Drugą zasadą jest traktowanie broni zawsze tak, jakby była naładowana. Kategorycznie zakazane jest celowanie w jakikolwiek punkt poza tarczą, w szczególności w inną osobę.